وحید تعقیبی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در مشهد گفت: با وجود تمام مشکلات اقتصادی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، نگاه به‌تزریق سرمایه در صنعت، در نگاه سرمایه‌گذاران خراسان رضوی دیده می‌شود.

مدیر عامل شهرک صنعتی کاویان مشهد تصریح کرد: شهرک صنعتی کاویان با سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۷۸۵ میلیارد ریالی زمینه اشتغال برای ۵ هزار و ۵۶۰ نفر را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: از این میزان 30 درصد آن سهم بخش دولتی و 70 درصد مابقی سهم بخش خصوصی بوده است و حدود 20 درصد محصولات تولیدی این شهرک به‌ خارج از کشور صادر می‌‎شود.

تعقیبی با بیان اینکه برای حمایت از تولید ملی، نیازمند حل مشکلات حوزه صنعت هستیم، تصریح کرد: به‌دنبال خروج واسطه‌ها و دلالان هستیم تا سود 100 درصدی به‌تولیدکننده برسد.

مدیرعامل شهرک صنعتی کاویان مشهد در این راستا حمایت مسؤولان ذیربط را خواستار شد و حل مشکلات صنعت و تولیدکنندگان را از اولویت‌های رونق تولید در شرایط فعلی اقتصاد کشور دانست.

تعقیبی همچنین با اشاره به‌نامگذاری سال ۱۳۹۸ از سوی رهبر انقلاب به‌نام «رونق تولید»، اظهار کرد: دولت همواره در تلاش است تا در راستای تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی اهتمام جدی ورزد و توجه ویژه‌ای نسبت به‌بنگاه‌های اقتصادی و مراکز تولیدی کشور و این استان دارد.

وی بیان کرد: ما  نیز در شهرک صنعتی کاویان با توجه ویژه به‌این مهم با تمام مشکلات موجود سعی در بهبود وضعیت تولیدکنندگان داریم. بر همین اساس در دو ساله اخیر هیچ نیروی تعدیلی در شهرک صنعتی کاویان نداشتیم.

مدیرعامل شهرک صنعتی کاویان مشهد با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین ارکان موثر در توسعه یافتگی هر جامعه و کشور، استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای رونق تولید است، افزود: واقعیت این است، چنانچه بخواهیم مؤلفه‌ها و نشانه‌های اقتصادی منفی کشور مان را تغییر جهت دهیم، ضرورت دارد که با رویکردها و راهبردهای علمی و واقعی آشتی کنیم تا بتوانیم در فرآیند منطقی تولید اقتصادی روز آمد و مقرون به‌صرفه قرار گیریم.

تعقیبی تصریح کرد: همه کشورها برای بهبود بخشیدن به‌اوضاع معیشتی مردم و نیز برای از میان برداشتن موانع اشتغال و ایجاد رفاه و ثروت در جامعه به‌سمت  مقرون به‌صرفه کردن تولید اقتصادی حرکت کرده و می‌کنند، ولی با کمال تأسف از این مهم در کشور تا حد زیادی غفلت شده است.

وی ادامه داد: بدون شک راه حل مشکلات معیشتی مردم، افزایش و رونق تولیدات اقتصادی مدرن داخلی و همچنین سرمایه‌گذاری در بخش تولید و تامین تکنولوژی روزآمد بخش تولید است.

این صنعتگر با بیان  اینکه برای رونق تولید باید شرایطی منطقی و همه جانبه فراهم شود،گفت: در فرآیند رونق تولید، تهیه مواد اولیه با کیفیت، تکنولوژی مدرن و تجهیزات تولیدی نوسازی شده، حذف قوانین دست و پاگیر اداری، افزایش تقاضا بر مبنای کنترل تورم و ثبات اقتصادی فوق العاده تاثیرگذارند.

تعقیبی عنوان کرد: همچنین چنانچه مقدمات و بسترهای لازم برای رونق تولید به‌معنای واقعی و حقیقی فراهم و افزایش تولید حاصل و بازار داخلی اشباع شود، می‌توان برای بازارهای کشورهای دیگر نیز برای صادرات برنامه‌ریزی کرد و عملاً تولید را به‌صادرات رساند.

این صنعتگر همچنین متذکر شد: با وجود اینکه در سراسر جهان مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده دریافت می‌شود، اما در ایران این مالیات از تولیدکننده دریافت می‌شود. متاسفانه ما شاهد آن هستیم که از تولیدکننده مالیات اخذ می‌شود، اما از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان از او نیز مالیات دریافت کرد. 

وی با تاکید بر اینکه از مشکلات تولیدکنندگان، سیستم فعلی اخذ مالیات بر ارزش افزوده است، تصریح کرد: از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در راستای کاهش موانع موجود در فضای کسب و کار، اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده را دریابند و در صحن علنی مجلس به‌تصویب نهایی برسانند.

مدیرعامل شهرک صنعتی کاویان افزود: پس از اجرای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بخش تولید، بسیاری از تولیدکنندگان داخلی با مشکلاتی مواجه شدند. آنچه که در نظام‌های اقتصادی جهان مرسوم است؛ این است که مالیات بر ارزش افزوده در پای صندوق‌های فروش و از مصرف‌کنندگان دریافت شود، اما در داخل ایران به‌دلیل نبود امکان مکانیزه شدن فروشگاه‌های فروش کالا، این مالیات از حوزه تولید دریافت شده و در واقع تولیدکنندگان، نقش واسطه را در جهت دریافت مالیات بر ارزش افزوده ایفا می‎کنند.

تعقیبی اظهار کرد: به‌دلیل مشکلات متعدد بنگاه‌های تولیدی در سال‌های اخیر، بسیاری از این واحد‌ها در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به‌دولت با مشکلات متعددی روبرو بوده‌اند که امیدواریم با اصلاح این قانون در مجلس،  به‌تولید کنندگان کمک شود.

انتهای پیام/ 70070

دسته‌ها: Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *