به گزارش خبرگزاری فارس از قم، روح الله امراللهی در نخستین گفتمان مدیریت شهری در حوزه محدوده مصوب بافت تاریخی شهر قم، عنوان کرد: بافت تاریخی و کهن دارای شاخصه‌ها و ویژگی‌هایی است که آن را از بافت فرسوده و ناکارآمد جدا می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر قم افزود: عناصر کالبدی مهمی، هویت بافت تاریخی را شکل می‌دهد و تعریف مناسبی از این نوع بافت وجود دارد.

وی اظهار کرد: هر اثر معماری فاخر بر جای مانده از تاریخ که اصیل و بیانگر دوره‌ای از تاریخ است را بافت تاریخی می‌نامیم.

امراللهی بیان کرد: قانون حمایت از بافت‌های تاریخی در ۱۷ ماده به ماهیت حقوق مالکان و تکلیف دستگاه اجرایی به تامین نیازها و اقدامات جبرانی برای محدودیت‌های اعلام شده می‌پردازد.

وی اظهار کرد: در قم بیش از ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد که بخشی از آن بافت تاریخی به شمار می‌رود، ولی در حال حاضر وضعیت بهسازی و احیای بافت‌های تاریخی قم، هنوز مطلوب نیست.

رئیس کمیسون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم گفت: باید برای بافت تاریخی حریم و احترام قائل باشیم و به احیای این بافت‌های تاریخی قبل از تخریب کامل، توجه کنیم. در احیای بافت‌های تاریخی می‌توان از تجربیات شهرهای دیگر استفاده کرد تا بتوان تناسبی جذاب میان بافت‌های تاریخی در کنار سایر بافت‌ها به وجود آورد.

وی اظهار کرد: نباید مرمت‌ها به گونه‌ای باشد که در بلند مدت از پایداری و ثبات برخوردار نباشد و استحکام لازم را نداشته باشد.

رئیس کمیسون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: دولت، بودجه کافی برای احیای بافت‌های تاریخی و نوسازی بافت‌های فرسوده ندارد و حضور بخش خصوصی و مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در این امر دارند.

وی گفت: گاهی بافت‌های تاریخی دارای ارزش‌های فرهنگی و یا خاطرات ارزشمندی است که باید از آن صیانت شود و در مدیریت شهری برای آن برنامه داشت.

انتهای پیام/2258

دسته‌ها: Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *